14 Haziran 2014 Cumartesi

Örgü Bebek Kundağı Nasıl Yapılır?


İnternet üzerinden satış yaptığım dönemde bu kundağı yapmıştım.Yapımı oldukça basit.
Düz bir parça olarak örüyoruz.Bu lastiği sadece bir tarafa yapıyoruz.Bitirmeye geldiğimizda lastik yapmıyoruz.120 ilmek başlanıyor
Yaklaşık 3 parmak genişliğinde 2 ters,2 düz lastik yapıyoruz
Ve daha sonra modeli kurmaya geçiyoruz.
4 ilmek düz ile başlıyoruz.
Saç için:
2 ilmek ters, 12 ilmek düz,2 ilmek ters örerek saçı kuruyoruz
Daha sonra 32 ilmek düze örüyoruz.
2 ters ,12 düz,2 ters örerek tekrar saçı kuruyoruz
32 ilmek düz örüyoruz
ve tekrar 3.saçı kurmak için:
2 ters,12 düz,2 ters örüyoruz
4 ilmek düz örerek ilk sıramız bitiyor.

Arka sırada tersler ters düzler düz örülüyor

2.Sıra

Bu sırada 4 ilmek düz,2 ters yapıyorum ve saç çevirmeye başlıyorum.12 ilmeği 2'ye bölmüşüz gibi düşünün çünkü iki saç çeviricez.İlk 6 düz de sağa saç çeviriyorum.Ve ikinci 6 düzde saç çevirmiyorum.Onu diğer  sırada çeviricem.
2 ters 32 düz örüp yine aynı şekilde saç çeviriyorum.Pelik örer gibi önce sağ beliği bir sırada yapıyorum sonraki sırada sol peliği yapıyor olucam.Saçlar oluşurken biri sağa diğeri sola olucak.

3.Sıra 

Arka sırada yine tersler düz düzler ters olucak

4.sıra

4 düz,2 ters,6 düz(önceki sırada çevirdiğimiz saç),şimdi diğer 6 ilmekte saç çevirme yapıcaz bunu sola çeviricez.Bu şekilde saçımızı oluşturmuş olduk.Devamı da yine 2 ters 32 düz saç şeklinde devam ediyor

5.sıra

Bu sırada da yine tersler ters düzler düz şeklinde örülüyor

6.sıra

Bu saç çevirme şeklinde her sırada çevirme yapıyoruz.Yani tekrar 4 düz,2 ters,6 ilmeği sağa yatırıp saç çeviriyoruz şeklinde devam ediyor.

Bu şekilde 1 metreden fazla örüyoruz.Ben bu modelde biraz değişik bir saç motifi kullandım siz eğer bu modeli yapamazsanız bunun yerine y burgu modeli veya düz saç modelini uygulayabilirsiniz.

Uzunluk istediğimiz boya geldiğinde şapka için sağ ucu ve sol ucu birleştirip dikiyorum.Aşağıda ki resimde gösterdiğim gibi uçlar birleştiriliyor.


Sşağıdaki resimde çizgi ile gösterilen yerde dikiş var yukarıda daha net görülüyor o kısmı dikmiş oluyoruz.
        Şapkayı diktikten sonra kalan kısım kundağın içini oluşturacak.O kalan kısmın sağ tarafa ve sol tarafa ilmek tutup lastik yapıyoruz.Bu lastikleri yaparken düğmeleri dikmek için ilik yapıcaz.İlikleri kundağın ön yüzüne açarsak daha iyi olur.Düğmeleri de diktikten sonra kundağımızın işlemi de bitmiş oluyor.
        Ben sade bir kundak oluşturdum.Siz isterseniz daha süslü birşeyler yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder