10 Nisan 2019 Çarşamba

MABEL MATİZ VE NEMRUT

   31 Ağustos 1985’te Mersin’de doğan Mabel Matiz, ünlü bir Türk pop müzisyenidir. Gerçek ismi Fatih Karaca olmasına rağmen, kendisine bir roman karakterinin lakabı olan Mabel ismini ve mayalanmış şarap veya sarhoş anlamına gelen antik Yunanca mathisos kelimesinden Matiz ismini vermiştir. Üniversite yıllarında birkaç cover denemesinden sonra kendi şarkılarını yazıp onları ve ilk ev kayıtlarını kaydetmeye başladı. 2008’den beri kendi şarkılarını ve cover demolarını kendi kişisel internet sitesinden anonim olarak paylaşıyor. İlk albümünü 11 Mayıs 2011’de yayınladı. Yayınlanışından hemen sonra geniş bir kitleye yayıldı ve 2. albümünü yapınca daha da ünlü oldu.
   Eğer neden bu yazıyı yazdığımı merak ediyorsanız; Mabel Matiz birkaç ay önce Adıyaman’da, özellikle söylersem Nemrut Dağı’nda, şarkısı “Mendilimde Kırmızım Var”’a klip çekti, ki Adıyaman benim şu anda yaşadığım şehir.
   Nemrut Dağı’nı daha önce duymadıysanız, Nemrut 2206m rakımda Kral I. Antiochos’un krallık mezarlığı ve tapınağıdır. I.Antiochos Kommagene Krallığı’nın kralıdır. Yunancada genler topluluğu anlamına gelen Kommagene, Grek ve Pers uygarlıklarının inanç, kültür ve geleneklerini birleştiren güçlü bir krallıktır. Her biri 6 tonluk devasa 7 Tanrı heykeli bize onları yapmak için insanların ne kadar sıkı çalıştıklarını gösteriyor. Heykelleri yapmak için kullandıkları temel malzeme parçalanmış kayalardı ve insanlar onları Nemrut’un aşağısındaki vadiden taşımışlardı. Krallık hazinesi ve her Tanrı’nın şahsi mal varlıkları ana mezar olan heykellerin arkasındaki büyük yığının altında gömülüdür.

   Mabel Matiz ve Nemrut arasındaki tek ortak şey Yunanca isimleriymiş gibi görünebilir, ama öyle değil. Öncesinde de bahsettiğimi gibi Matiz, Nemrut’ta şarkısına klip çekti.
   Yoğun bir çalışmayla 5 gün sürdü klip çekimi ve Erhan Arık çekimin yönetmenliğini üstlendi. 
   İlk olarak, Matiz’in ekibinin nasıl sıkı çalıştığı inanılmaz. Çünkü Nemrut yazın bile dondurucu soğuk ve onlar kışın ortasında çektiler!
  Videonun genel temasının tasavvuf ve inanç olduğunu ilk saniyelerden anlıyoruz. Klipte ilk gördüğümüz şey yeşilli bir grup insanın zikir çekmesi. Sonrasında dağın başında Mabel münzeviymiş gibi görünüyor. Bize Mecnun’u hatırlatıyor ama bu sefer çölde değil bir dağın zirvesinde. Klipin başından hissettiğimiz tasavvufi maneviyat bize Mabel’i bir derviş olarak sunuyor. Gözlerinde bir aşığın derinliği, bir aşığı bekleyiş var.
Ardından ‘Kırmızı’ ortaya çıkıyor, kırmızının ne olduğunu anlıyoruz: aşk. Mabel’in mendilindeki kırmızı. Kırmızılar içindeki genç kadını bu klipte Güneş Sayın canlandırıyor. Umutsuz bekleyiş, bastırılmış aşk ve bitmez yolculuklar…
Kültürel öğeler öyle güzel işlenmiş ki biz kırmızıya ve dervişe yakın hissediyoruz. İkisinin de gözünde üzüntü ve umudu aynı anda görüyoruz.
 Mabel’in; iç benliği veya  -hep içimizde olan bu yüzden bir parçamız olan- bir insana duyulan sevgi, ortaya çıkıp Kırmızı’dan Derviş’e mesaj ulaştırıyor. Mesaj ulaşınca dervişin bekleyişi bitiyor. Klipteki diğer sahnelerin aksine Kırmızı camdan dışarıya tedirginlikle bakmıyor, aksine rahatlamış ve huzurlu gözüküyor. Kendi benliğini bulmuş gibi.
  Video boyunca çeşitli tasavvufi öğeler görüyoruz, binder ve tabiki zikir ve derin nefes gibi. Son sahne de klibin başladığı gibi zikirle bitiyor. 
Yazımı şarkıdan bir kısımla bitirmek istiyorum:

                                   Sayılı günler çabuk geçer ah
                                   Başa gelmiş dert çekilsin
                                   Yazı kalır, söz uçar ah 
                                   Sinemde bir ağıt yakılsın
                                   
                                   Geri ver geri ver bana düşümü,
                                   Yakıyor gerçeğim aman
                                  Görmeyince bu göz katlanır mı gönül
                                  Görerim yeniden, yeniden.    Born in Mersin, on the 31st of August,1985, Mabel Matiz is a famous Turkish Pop musician. Although his real name is Fatih Karaca ,he named himself Mabel from a novel character’s nickname and his last name ,Matiz, from an ancient Greek word, mathisos, which stands for yeasted wine or drunk. After a few cover tryings during his college years, he startes writing and recording his own songs and his own house records. Since 2008, he has been publishing his songs and cover demos on his personal website anonymously. He released his first album on 11th of May, 2011. Right after its release it become widespread and when he made his second album, he got even more famous.

   If you are wondering why I’m writing this article, a few months ago he filmed a clip to his song “ Crimson on my Hankerchief”  in Adıyaman, specifically speaking in Nemrut mountain. Which, Adıyaman is the place where I’m currently living.
   If you’ve never heard of the Nemrut mountain, Nemrut at a height of 2206m, is a royal tomb and temple of King Antiochos I. who is the king of the Commagene Kingdom. Commagene which means the ‘community of genes’ in Greek, is a strong kingdom that unites beliefs, culture and customs of Grek and Pers nations. Each weighing 6 tons, 7 massive God statues show us how hard poeple worked to make those. The main thing they used to make the statues were boulders and the people carried those rocks from the valley below. Royal treasures  and other personal belongings of each God is buried under the pile, which is the main tomb.
   It may seem as if the only thing in common between Mabel and Nemrut is their Greek names, but it is not. As I mentioned before, he filmed a clip to his song in Nemrut.
   It took them 5 days to film with hard work and Erhan Arık undertook the directing of the video.
  First of all, it is incredible how hard is team worked. Because it is even freezingly cold in the summer time and they filmed it in the middle of the winter. We understand that the general theme of the video is Islamic mysticism and faith just by the second into the video. The first thing we see in the clip is a group of people doing dhikr. Mabel looks as if he is sequestered.  He reminds us the Mecnun, this time not in the desert but at peak of a mountain. That mystical inwardness we feel  from the beginning of the clip presents us Mabel as a dervish. In his eyes there is the deepness of a besotted, there is the wait for the lover. Then the ‘red’ appears , we understand what the red is: the love. The crimson on the hankerchief of Mabel. The young woman in red is played by Güneş Sayın in the clip. The desperate wait, the trapped love and the endless road trips…
The cultural items are implied in such a great way that we feel close to the ‘red’ and dervish. In the eyes of both we see sadness and hope at the same time. Who we assume Mabel’s inner self; or the love for a person,which is always inside of us,thus a part of us, takes long road trips to deliver a message to the dervish from the red. The wait of the dervish ends when the message arrives. Oppose to any other scene in the clip, Red is not looking at the outside from the window with perturbation, but she looks rather relieved and peaceful. As if she found her inner self, too. Throughout the video we see various mystical elements, such as framed drum and also of course the dhikr and deep breathing. The final scene ends like how it started, with dhikr.
I would like to end my article with a part from the song:

                                                  Oh,how numbered days fly by
                                                  This burden must be borne
                                                  Written words remain,spoken words take wing
                                                  May my heart lament

                                                  Give back, give back
                                                  My dreams
                                                  Realityis agony
                                                  Can my heart endure not seeing its desire
                                                  Let it see again and again.3 yorum:

  1. Ne güzel bilgilendirmişsin. Evet klibi izledim de ; sen anlatınca, neremle izlemişim gibi bir soru düştü beynime.
    Mabel Matizi de ben levanten gibi yabancı zannediyordum. Şivesi de tuhaf geliyordu. Araştırma ihtiyacı da duymamışım.
    Vay be ne bilgiler . Ayy sağol yaaa kalemine sağlık ;)

    YanıtlaSil
  2. çok güzel ve anlamlı olmuş :) şarkıyı dinledim ama dinlemeyenler için fırsat oluşturdun işte

    YanıtlaSil