19 Eylül 2016 Pazartesi

Şebnem Burcuoğlu I Kocan Kadar Konuş - Diriliş


Denizli - İzmir yollarında okuyup bitirdiğim çerez kitaplardan biri Kocan Kadar Konuş.Daha önce birinci kitabını okuyup burada ki yazımda sizlere yorumlamıştım.

Bazı seri kitaplar zorlama olabiliyor.İlk kitapta yakalanılan beğeni serinin devamında bazen sağlanamıyor.Fakat Kocan Kadar Konuş - Diriliş kesinlikle birinci kitaptaki gibi eğlenceli ve sürükleyiciydi.Öyle sürükleyiciydi ki düşünün yolculuk esnasında okuyup bitiriverdim.Allah'tan kitabı okurken yan koltuğum boştu da "bu kız neye gülüyor böyle ? deli midir nedir? " bakışlarına maruz kalmadım.Bu kitabın da filmi çekildi .Ne yazık ki izleme fırsatım olmadı .Fragmanı izlediğim kadarıyla kitap yine birebir uyarlanmışa benziyor.İlk fırsatta Kocan Kadar Konuş "Diriliş" filmini de izlemek istiyorum.En çokta kitapta ki babaanne rolünü merak ediyorum :)


Kocan Kadar Konuş - Diriliş arka kapak

Dişi olan karadul örümceği, erkeğiyle çiftleştikten sonra onu bir güzel yermiş. Yediği erkek sayısı günde yirmiyi bulabilirmiş. Denilen odur ki erkek, sadece yavruları olsun diye
kendini kurban edermiş. Bir günde yirmi erkek! Ben bir tanesini bulmaya çalışırken maymun oldum, Allah’ın örümceği günde yirmi erkeği bulduğu gibi bir de mideye indiriyor!”
Çok sevgili Türk kızı,
Bir önceki kitapta mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegane temelinin bir koca bulmak olmadığını anlatmaya çalışmıştım hatırlarsan. O kitapta bana verilen tavsiyeleri hiç uyguladın mı bilmiyorum ama sonunda başıma neler geldiğini gördün. Şunu hiç unutma: sen belli bir yaşa gelene kadar kimileri evlen diye baskı yaparken kimileri de evlenmeni engellemek için elinden geleni ardına koymayacak! Nikah masasına oturana kadar atlatman gereken çok badire, dahili ve harici çok bedhahların olacak.
Tüm bunlara rağmen akıl sağlığını koruyabildiysen seni gönülden tebrik ediyorum; yüce bir insan, eşsiz bir varlıksın sen Türk kızı!

5 yorum:

 1. İlk kitabı bende ayıla bayıla okumuştum. İkincisini hala okuyacağım.
  Sırf o yüzden filmini bile izlemedim :)

  YanıtlaSil
 2. Sürükleyici kitaplar yolculuklarda çok iyi oluyor. :)

  YanıtlaSil
 3. Ben henüz kitabı da okumadım, filmini de izlemedim ama hem kitap hem de film için gelen yorumlar tatmin ediciydi. Yakın zamanda okuyacağım kitaplardan birisi. :) Yorumun için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 4. Merhaba , http://morlumutfak.blogspot.com.tr/2016/09/cekilisss-varrrrrrr.html

  YanıtlaSil
 5. Henüz okumadım ama merak ettiklerim arasında olan bir seri,kalemine sağlık;)

  YanıtlaSil